Pre návštevníkov otvorili zoologickú záhradu po 101 dňoch. Medzi približne 2800 živočíchmi je aj rodičovský pár tukanov veľkozobých s mláďatami.

Zoologická záhrada v Košiciach získala ocenenie Biely slon za odchov tukanov veľkozobých. Cena Biely slon sa udeľuje už 25 rokov a v súťaži sa vyhodnocuje najlepší odchov z predošlého roka.

Z dvadsiatich zoo z Českej republiky a Slovenska sa prihlásilo 14 a košická zvíťazila v kategórii vtáctvo. Prvenstvo na Slovensku, rarita aj v rámci Európy. Tukany veľkozobé sa za posledný rok narodili len v Paríži, Rotterdame – a Košiciach.

Od pondelka je v rámci uvoľnenia covidových opatrení záhrada opäť prístupná. Bola zatvorená najdlhšie, viac ako sto dní, pretože pandémii predchádzala karanténa kvôli vtáčej chrípke. Návštevníci medzi približne 2800 živočíchmi môžu vidieť aj rodičovský pár tukanov s mláďatami.

„Odchov dvoch mláďat je pre nás obrovským úspechom. Dovedna 90 jedincov chová 32 inštitúcií Európy. V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad, ktorá zastrešuje 20 zoologických záhrad, je košická jedinou záhradou, kde môžu návštevníci obdivovať tento druh exotického vtáka pochádzajúceho zo severnej a strednej časti Južnej Ameriky,“ reagoval Erich Kočner, riaditeľ Zoologickej záhrady v Košiciach.

Rodičovský pár pochádza z importu z Argentíny a do Košíc prišiel v roku 2018, kde žili vo voľnej prírode. Naposledy sa rozmnožením týchto vtákov mohli pýšiť v ZOO Hodonín. Bolo to však pred 15 rokmi.

Tukan veľkozobý je zo všetkých dvanástich druhov najväčší. Príťažlivý je svojím sfarbením a najmä veľkým oranžovým, u samca väčším zobákom, ktorý tvorí až tretinu dĺžky tela.

„Aj keď pôsobí veľmi masívne, je veľmi ľahký. Je totiž vyplnený kostným tkanivom vo forme malých trámikov. Spomedzi vtákov má tukan zobák v pomere k dĺžke tela najväčší. Podľa posledných výskumov slúži na reguláciu teploty tela,“ dodal Kočner

Živia sa hroznom, banánmi, jablkami, v lete sa im jedálniček obohatí aj o žltý melón či broskyne. Dostávajú aj granuly a cvrčky.

Zoologická záhrada v Košiciach bola tento rok zatvorená najdlhšie. „Určite je to však lepšie, než v susednej Českej republike, kde mali zoo zatvorené 220 dní. Stratu za prvý štvrťrok sme vyčíslili na 32-tisíc eur. Pomohol nám náš zriaďovateľ, mesto Košice, ktoré nám poskytlo 30-tisíc eur. Výpadok návštevníkov odhadujem na viac ako 15-tisíc,“ konštatoval Kočner.